• אפריל 15, 2024 6:13 pm

עיניים שורפות

אלדד אטינגר

נכתב על ידי אלדד אטינגר

ספט 17, 2023

עיניים שורפות: למה זה קרה לי?

עיניים שורפותלרוב האנשים קורה לפעמים שהעיניים שורפות, אך עבור חלק מהאנשים מדובר בתופעה יומיומית שמפריעה לשיגרת חייהם. רופאי עיניים מדווחים שרבים מהפונים אליהם סובלים מעיניים שורפות. התסמינים שמלווים לכך הם צריבה בעיניים, עיניים נפוחות ואדומות, דמעות, הרגשה של חול או של גוף זר בעין ורגישות למגע; במקרים קיצוניים יותר, יש חוויה של טשטוש בראייה באופן זמני.

מה הסיבות לכך שהעיניים שורפות?

הנה כמה סיבות לכך שהעיניים שלנו שורפות:

דלקת בעיניים

דלקת בעיניים עלולה לגרום לנזק בקרנית ובלחמית העין ולעורר צריבה בעיניים. לרוב הדלקות בעיניים הן נגיפיות, אך כאשר תהיה זו דלקת חיידקית, הטיפול בה יהיה באנטיביוטיקה.

 יובש בעיניים

לדמעות שלנו תפקיד חשוב בשמירה על ניקיון ועל בריאות העין, מלבד היותן ביטוי לרגש. כאשר העיניים שלנו לא מייצרות את הכמות הדמעות הנדרשת לניקוי ולהרטבת העין והדמעות הן מימיות ולא שמנוניות, העיניים שלנו יסבלו מיובש ועיניים שורפות יהיה אחד הסימנים לכך.

עישון

העישון גורם לנזקים רבים לאדם שמעשן ולסובבים אותו. מחקרים הוכיחו שהעישון גורם לגוף לפתח תגובת נגד לניקוטין ובכך מעלה את הסיכויים למחלות עיניים, לצריבה בעיניים או ליובש בעיניים.

טיפוליים אסתטיים

ניתוח להרמת עפעפיים עלול להסתיים במנח עפעף לא תקין ולהביא להפחתה ניכרת במצמוץ העיניים.

אלרגיה

אחד התסמינים לאלרגיה זה צריבה בעיניים, דמעות ועיניים נפוחות ומגורות. לאלרגיה יכולים להיות גורמים רבים כמו פריחת אבקנים, פרוות חתולים או כלבים, זיהום אוויר או שינויים במזג האוויר.

שימוש בתרופות

תרופות לטיפול באלרגיה וגלולות למניעת הריון עלולות לגרום לצריבה בעיניים.

שימוש יתר בעדשות מגע

הרכבת עדשות מגע למשך שעות, עשוי לגרום להפחתה של רמת החמצן בקרנית ולהפחתה ברגישות שלה. אלו יביאו להפחתה בכמות הדמעות שדואגות לשמירה על העין ועל איכות הראייה.

שינויים הורמונליים

תקופות שבהן הגוף נמצא בשינויים הורמונליים כמו גיל ההתבגרות, הריון וגיל המעבר או תקופות שמזוהות בשינוי ברמת האסטרוגן והפרוגסטרון, עשויות לגרום לחוסר איזון בגוף ולצריבה בעיניים.

טיפול בעיניים שורפות

העיניים הן חלון לנשמה והן גם חלון לגופנו ולבריאותנו. מחלות עיניים יכולות לגלות לנו מחלות נוספות בגופנו. אם הצריבה בעיניים נמשכת מעבר ליומיים, רצוי לפנות לרופא ולבקש שיאבחן את המקרה.

סיכום:

עיניים שורפות היא תופעה נפוצה ושכיחה פוגעת באיכות החיים שלנו ושגורמת לנו אי נוחות. הטיפול בעיניים שורפות יחסית פשוט, ויש דרכים מגוונות להקל על הגירוי בעיניים בעזרת ניקוי של העין ושל סביבת העין.

אלדד אטינגר

אלדד אטינגר

אלדר אטינגר - העורך הראשי של אתר אינטרנט לבריאות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן