• אפריל 15, 2024 6:18 pm

עיקור וסירוס ארנבים

אלדד אטינגר

נכתב על ידי אלדד אטינגר

יול 21, 2023

בריאות הארנב והארנבת – מדוע עיקור או סירוס ארנבים הוא דבר חשוב כל כך

ההתלבטות אם לבצע עיקור או סירוס ארנבים היא התלבטות מוכרת. יכולות כמובן להיות סיבות שונות לכאן או לכאן ושיקולים שונים בנוגע לביצוע ההליך הרפואי הזה. עם זאת, בכל הנוגע לשיקול הבריאותי – כל הווטרינרים והמומחים לגידול ארנבים יאמרו כנראה בביטחון שעיקור/סירוס ארנבים הוא הצעד הנכון ביותר עבור בריאותו של הארנב/ת. במאמר זה תקבלו את כל המידע הנחוץ על מנת לקבל החלטה בנושא עיקור/סירוס ארנבים.

מהו למעשה עיקור/סירוס ארנבים?

העיקור הוא פעולה כירורגית בה מוצאות השחלות והרחם מגופה של הארנבת והסירוס הוא פעולה כירורגית בה מוסרים אשכי הארנב.

מדוע עיקור/סירוס ארנבים זה דבר כל כך מומלץ?

עיקור/סירוס ארנבים מומלץ מכמה טעמים:

  • עיקור מונע לחלוטין הריונות והמלטות לא רצויים.
  • עיקור/סירוס ארנבים מקטין מאוד את הסיכוי של הארנב/ארנבת לחלות במחלות במערכת המין ורבייה. הדבר נכון בייחוד לארנבות, שנוטות לפתח מחלות שונות במערכת הרבייה, חלקן מחלות מסכנות חיים. עיקור יכול למנוע רבות מהן לחלוטין.

אלה המחלות שניתן למנוע לחלוטין על ידי סירוס/עיקור ארנבים

אצל נקבות:

מחלות שונות בשחלות – סרטן בשחלות וציסטות הן תופעות מוכרות ושכיחות מאוד בקרב ארנבות של עברו עיקור.

סרטן ברחם – אצל כמה מסוגי הארנבות יש סיכויים גבוהים מאוד ללקות בסרטן הרחם. אחוזי התחלואה גבוהים מאוד ועומדים על בין חמישים לשמונים אחוזים.

הופעת פוליפים וציסטות ברחם– כמו אצל בעלי חיים אחרים, גם אצל ארנבות ההזדקנות מייצרת שינויים הורמונליים שעלולים לגרום לבעיות במערכת הרבייה. השינויים ההורמונליים הללו עשויים לגרום להופעת פוליפים וציסטות, שהם בתורם יכולים לגרום לדימום ולמצב של אנמיה.

דלקת ברחם – זיהומים ברחב, מכל סוג שהוא, הם מסכני חיים ועלולים לגרום למוות.

היריון מדומה – הארנבת בטוחה שהיא בהיריון ועומדת ללדת. היא מתכוננת לכך, מתחילה לייצר חלב והופכת לתוקפנית יותר מתוך רצון לשמור על גוריה (הלא קיימים). עיקור יכול למנוע בעיה זו לחלוטין.

מחלות שונות בעטינים – הופעת ציסטות בעטינים עלולה לגרום לארנב לכאב ולסבל וגם לה יש יכולת להפך למסכנת חיים. בנוסף, עשוי להתפתח סרטן בעטינים וברחם במקביל. עיקור יכול למנוע לחלוטין הופעת תופעות אלה.

אצל זכרים:

דלקות באשכים סירוס שמשמעותו הסרת האשכים ביכולתו למנוע מצב זה.

בעיות התנהגות – ארנב לא מסורס עשוי לפתח יצר לסמן טריטוריה, לנהל קרבות ובאופן כללי להיות אגרסיבי. סירוס מונע בעיות אלה לחלוטין ועדיף לעשות אותו בגיל צעיר כדי להתמודד טוב יותר עם בעיות ההתנהגות של הארנב.

ריח שתן – ארנבים שלא סורסו יש נטייה לריח שתן חריף במיוחד. הסירוס מפחית את ריח השתן.

אלדד אטינגר

אלדד אטינגר

אלדר אטינגר - העורך הראשי של אתר אינטרנט לבריאות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן