• מאי 23, 2024 10:55 pm

עיניים דומעות

אלדד אטינגר

נכתב על ידי אלדד אטינגר

ספט 17, 2023

מה זה דמעת?

עיניים דומעותדמעת (עיניים דומעות) היא תופעה שמאופיינת בהפרשת דמעות ללא סיבה ברורה. הדמעות חיוניות לשמירה על לחות העיניים והן מיוצרות באופן תמידי בבלוטת הדמעות שנמצאת בחלק הפנימי של העפעף העליון ובתאים זעירים בלחמית העין. תפקיד המצמוץ בעיניים הוא פיזור הדמעות על פני העין ושמירה על לחות העין.

מה הסיבות לעיניים דומעות?

לעיתים הסיבה לכך תהיה כתוצאה מניקוז לא תקין של הדמעות: הדמעות מתנקזות דרך צינורות ניקוז זעירים. הן זולגות לשק הדמעות ורק לאחר מכן זולגות במורד תעלת הדמעות לכיוון האף. במצב שבו תעלת הדמעות חסומה, עלולה להיווצר הצטברות של דמעות והתפתחות של דמעת- עיניים דומעות. חסימת תעלת הדמעות עלולה להיווצר מדלקת או מנפיחות בעין. כאשר הדמעות לא מתנקזות באופן תקין בתעלת הדמעות, הן מצטברות בשק הדמעות וכתוצאה מכך הוא עלול להזדהם או להפריש ריר דביק על גבי העין.

סיבה נוספת לעיניים דומעות היא כאשר העין מגורה יתר על המידה והעין מנסה לשטוף בעצמה את הגירוי; קיימים גורמים מספר שעלולים לגרום לעין לגירויי יתר: אדי כימיקלים או בצל, דלקת הלחמית, פגיעה בעין או חבלה זעירה כתוצאה ממגע עם גוף זר, צמיחה הפוכה של הריסים לכיוון העין, כיפוף של העפעף התחתון כלי חוץ. סיבה נוספת לגירוי של עין היא ייצור דמעות שמנוניות מידי, שגורמות לפגיעה בפיזור הדמעות על העין ובחשיפת חלקים מהעין ליובש. חלקים אלו הופכים לכואבים ולמגורים ויכולים להוביל לעיניים דומעות.

מי סובל מעיניים דומעות?

ניתן לסבול ממצב של עיניים דומעות בכל גיל, אך לרוב יסבלו מהתופעה תינוקות עד גיל שנה ואנשים לאחר גיל 60. דמעת יכולה להיווצר בעין אחת או בשתי העיניים.

עיניים דומעות גורמות לחוסר נוחות, לטשטוש הראייה ועלולות ליצור נזק לעור העפעפיים ולעיניים דביקות מהפרשות.

הטיפול בעיניים דומעות

עיניים דומעות היא מצב שנוצר כתוצאה ממצב אחר שפוגע באופן התקין בו העין מנקה את עצמה. במידה ואתם סובלים מעיניים דומעות, רצוי לפנות לרופא עיניים כדי שיאבחן את הסיבה לכך וכדי שיבדוק שתעלות הדמעות אינן חסומות או סתומות. אם הגורם לתופעה היא דלקת בלחמית, הטיפול בה יהיה כרוך בטיפול אנטיביוטי. במידה ותעלות הדמעות חסומות, ניתן לפתוח את החסימה בעזרת ניתוח.

לסיכום

יכולות להיות מספר סיבות לעיניים דומעות. במידה וריבויי הדמעות פוגע באיכות החיים שלכם או גורם לראייה מטושטשת ומסכן אתכם בנהיגה, יש לפנות לרופא עיניים ולקבל טיפול מתאים.

אלדד אטינגר

אלדד אטינגר

אלדר אטינגר - העורך הראשי של אתר אינטרנט לבריאות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן