• מאי 23, 2024 9:38 pm

יובש בעיניים

אלדד אטינגר

נכתב על ידי אלדד אטינגר

ספט 17, 2023

יובש בעיניים: כל מה שלא סיפרו לכם על עבודה במשרד

יובש בעינייםעבור אנשים רבים ואולי גם עבורכם, ההליכה בכל בוקר למשרד, הישיבה מול מסך המחשב וההדלקה האוטומטית של המזגן הם שגרתיים, אך האם גם יובש בעיניים הפך להיות חלק משגרת יומכם?

אז מה הקשר בין יובש בעיניים לישיבה במשרד?

הישיבה הממושכת מול מחשב והמסך, בסביבה ממוזגת במיזור אוויר כמעט בכל עונות השנה, גורמת לעיניים שלנו להתייבש: אנחנו ממצמצים פחות, אוויר יבש נושב על פנינו והעין מייצרת פחות ופחות דמעות. הדמעות הן תהליך חשוב בניקוי ובשמירה על העין ועל הראייה.

הדמעות מורכבות משלוש שכבות – השכבה החיצונית שמנונית ומונעת מהדמעות להתאדות, השכבה האמצעית היא שכבה מימית יותר שמיוצרת ע"י בלוטת הדמעות ואילו השכבה הפנימית מכילה חלבונים שמיוצרים בלחמית העין ונקראים תאי גביע. הדמעות מורכבות מחלבונים מגוונים, חומרים טבעיים שהגוף מייצר למניעת זיהום ורכיבים ממערכת החיסון של הגוף.

 מהו יובש בעיניים?

יובש בעיניים יכול לנבוע מכמות מעטה של דמעות או כאשר העפעפיים לא ממצמצים ממספיק ונוצרת פעילות לא תקינה של העפעפיים. לרוב הוא נגרם משהייה מרובה בסביבה יבשה בגלל מיזוג אויר חם או קר, משימוש במסכים לזמן ממושך, מהרכבת עדשות מגע למשך זמן רב, מחשיפה מרובה לשמש ולאבק או משינויי מזג אויר – בעיקר כאשר חם וייבש ומעישון.

עם זאת, יובש בעיניים יכול גם להיגרם משימוש בתרופות לטיפול בדיכאון, באלרגיה, בלחץ דם גבוה ובפרקינסון. גם שימוש בגלולות למניעת הריון עלולות לגרום ליובש בעיניים, מטיפול קוסמטי להרמת עפעפיים, ממחלות אוטואמוניות או ממחלת הסוכרת, מתסמונת סיוגרן, או ממחלות עיניים או דלקת עפעפיים (בלפריטיס).

לרוב נשים יסבלו יותר מיובש בעיניים, בפרט בגיל המעבר כאשר קיימים שינויים הורמונליים.

התסמינים ליובש בעיניים 

יובש בעיניים יגרום לכם להרגיש צריכה בעיניים, עייפות בעיניים, כאבי ראש בגלל מאמץ העין, רגישות לאור, עיניים אדומות, תחושה שיש לכם חול או גוף זר בעין ולעיתים אף תחושה שהראייה מטושטשת.

הטיפול הנכון ליובש בעיניים

הטיפול ביובש בעיניים מתחלק לשני שלבים: שמירה על לחות העין דרך הרטבה תכופה של העין ושמירה על הדמעות הקיימות מפני אידוי מהיר.

לסיכום

יובש בעיניים יוצר לנו תחושה גדולה של אי נוחות והפרעה מתמשכת בתפקוד העיניים ובאיכות הראייה, בנוסף לזה, יובש בעיניים עלו להצביע על בעיה חמורה יותר במערכת החיסון או בגוף.

במידה ואתם חשים יובש בעיניים, פנו בהקדם לרופא וקבלו טיפול מתאים.

אלדד אטינגר

אלדד אטינגר

אלדר אטינגר - העורך הראשי של אתר אינטרנט לבריאות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן