• מאי 23, 2024 10:41 pm

גמילה מסמים

אלדד אטינגר

נכתב על ידי אלדד אטינגר

אפר 20, 2024

גמילה מסמים היא תהליך ארוך ומייגע שמלווה את הסובלים ממנה לאורך כל החיים. ישנם סוגים רבים ומגוונים של התמכרויות: התמכרות לאלכוהול ולסמים, התמכרות לאוכל, התמכרות לסקס, למערכת יחסים, לקניות ואף ישנם אנשים שמתמכרים לכאב.

לכל התמכרות אופי והתמודדויות שהיא מביאה עמה, אך יש דבר אחד שמשותף לכל סוגי ההתמכרויות: כולן מופעלות על ידי דפוסי חשיבה מעגליים שמאפשרים להתמכרות להימשך ואף להתחזק. לכן, חשוב מאד לדעת כיצד נראית התמכרות, מהן השפעותיה, ולתפוס את ההתמכרות בשלב בו ניתן לשבור את דפוסי החשיבה הללו לפני שההתמכרות פוגעת בכל תחומי החיים.

כיצד אדע אם אני זקוקה לגמילה מסמים?

את חושבת כל הזמן על הפעם הבאה בה תעשני? את לא מצליחה לעשות כלום בלי לעשן ומאמינה שאין ביכולתך לעשות כלום בלי זה? את מעדיפה לעשן על פני דברים אחרים שפעם אהבת לעשות ושהיו לך חשובים?

אם התשובה לאחד או יותר מהמשפטים הללו היא כן – גשי לקבל עזרה. ככל שתתני להתמכרות להמשך כך היא תכרסם בחלקים הולכים וגדלים מחייך והמחיר הוא יקר: פגיעה בבריאות, פגיעה בעבודה ובפרנסה, פגיעה כלכלית, פגיעה במערכות היחסים ופגיעה במצב הנפשי – אנשים שמתמכרים לסמים נוטים לסבול מדיכאון וחרדה ולעתים אף ממצבים פסיכוטיים.

קשה לקבל את העובדה שאת במצב של התמכרות וזקוקה לעזרה ולעתים כשאחרים מציעים עזרה, הנטייה היא לדחות אותם, להתחמק ולהכחיש את הבעיה. גישה זו מובנת, אך היא מובילה לבדידות ולהעמקה של הבעיה. אם את קוראת מילים אלה ומוצאת את עצמך בתוכן זהו חלון הזדמנויות לשינוי. אל תחששי ממה שיקרה אחר כך, תני בעצמך אמון עכשיו. ברגע שתעשי זאת זה יהיה צעד קטן ומשמעותי למען עצמך.

מה כוללת גמילה מסמים?

גמילה מסמים במרכז גמילה כמו מרכז גולד כוללת שני שלבים עיקריים: שלב הגמילה הפיזית שאורך בין חמישה ימים למספר שבועות ושלב הגמילה הפסיכולוגית. השלב הראשון כולל תסמינים גופניים שונים ולכן עליו להיות מלווה על ידי אנשי מקצוע. כדי להקל על התסמינים ניתן להיעזר בתרופות.

השלב השני מורכב וארוך יותר – זוהי עבודה אישית, יחד עם איש מקצוע, בבד בבד עם עבודה קבוצתית. אופני הטיםול השונים יאפשרו לך לבנות מחדש את האמון שלך בעצמך, ליצור לעצמך דפוסי חשיבה חדשים ובריאים יותר ולהבין את דפוסי החשיבה ההרסניים שמתדלקים את ההתמכרות. הבנת הדפוסים הללו כמו גם קבלת כלים להתמודדות איתם תאפשר לך לשבור אותם ולהחליפם.

לסיכום: יש תקווה

אם את מזהה בעצמך את חלון ההזדמנויות או שאתה מזהה את חלון ההזדמנויות אצל אדם שקרוב לך – לעולם לא מאוחר לקבל טיפול, לצאת לדרך חדשה ולהשיב את האמון בחיים.

למידע נוסף https://www.goldcenter.org.il

אלדד אטינגר

אלדד אטינגר

אלדר אטינגר - העורך הראשי של אתר אינטרנט לבריאות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן