• יולי 18, 2024 7:42 am

לשון קשורה מולדת – הבנת המצב והטיפול בו

לשון קשורה מולדת, הידועה יותר בשם לשון קשורה, היא מצב המתבטא בלידה. זה כרוך בפרנול לשוני מקוצר, מעובה או חריג בדרך אחרת – פיסת הרקמה הקטנה המעגנת את הלשון לתחתית הפה. זה יכול להגביל את טווח התנועה, ליצור אתגרים עם הנקה, דיבור, ובמקרים מסוימים, היגיינת הפה.

הבנת לשון קשורה

לשון קשורה מתפתחת במהלך התפתחות העובר. זה מתרחש כאשר הפרנול הלשוני, אשר מנחה בתחילה את צמיחת שרירי הלשון, אינו מצליח לסגת ולהיפרד כראוי. ההתמדה של פרנולום קצר או מתוח בצורה יוצאת דופן גורמת ללשון קשורה. הסיבה המדויקת נותרה לא ידועה, אם כי ישנן עדויות מסוימות לגורמים תורשתיים שמשחקים תפקיד.

המידה שבה מושפעת ניידות הלשון משתנה ממגבלות קלות, כמעט בלתי מורגשות, למגבלות חמורות שבהן קצה הלשון אינו יכול לבלוט מעבר לקו החניכיים התחתון. במקרים בינוניים עד חמורים, הלשון עשויה להיראות מחורצת או בצורת לב כאשר היא מורחבת.

זיהוי לשון קשורה

המצב מזוהה לעתים קרובות בינקות, במיוחד במקרים בהם קיימות בעיות הנקה. תינוקות עם לשון קשורה עלולים להיתקל בבעיות להיצמד אל שד האם בצורה נכונה. זה יכול להוביל לעלייה נמוכה במשקל, לטרטור יתר ולכאבים או נזקים בפטמות האימהיות.

במקרים קלים, לשון קשורה עשויה שלא להבחין עד מאוחר יותר בילדות, כאשר מתעוררות בעיות בהתפתחות הדיבור. הילד עשוי להתקשות בהגיית אותיות וצלילים מסוימים, במיוחד אלה הדורשים ניידות לשון, כגון "t", "d", "z", "s", "th", "r" ו-"l". קושי במשימות של היגיינת הפה, כמו ללקק את השפתיים או לטאטא מזון מהשיניים, יכולים להיות גם אינדיקטורים.

למרות שהיא נדירה יחסית, לשון קשורה יכולה להמשיך לגרום לבעיות בבגרות, להשפיע על התנהגויות חברתיות מסוימות כמו נשיקות ופגיעה ביכולת לנקות את חלל הפה כראוי, מה שמוביל לבעיות שיניים אפשריות.

אבחון לשון קשורה

אנשי מקצוע בתחום הבריאות מאבחנים לשון קשורה באמצעות בדיקה גופנית של הלשון והפה. ישנו כלי קליני ספציפי, כלי הערכת Hazelbaker for Lingual Frenulum Function, שיכול לעזור לכמת את מידת הגבלת הלשון. זה מעריך הן את המראה והן את תפקוד הלשון, נותן ציון מורכב שיכול לעזור לקבוע את הצורך בטיפול.

אפשרויות טיפול בלשון קשורה

הטיפול בלשון קשורה תלוי בחומרת המצב ובתסמינים הנלווים. לא כל אדם עם לשון קשורה ידרוש התערבות. כאשר הבעיות הן קלות ואינן גורמות לבעיות בהאכלה, דיבור או בריאות הפה, התבוננות עשויה להיות דרך הפעולה היחידה.

עם זאת, כאשר לשון קשורה גורמת לבעיות משמעותיות, ניתן להמליץ על ניתוח פרנוטומיה או פרנולופלסטיקה.

פרנוטומיה: זהו הליך פשוט המבוצע לעתים קרובות במשרדו של הרופא ללא הרדמה לתינוקות. הפרנולום ההדוק נחתך במספריים סטריליות כדי לשחרר את הלשון לטווח תנועה גדול יותר. בדרך כלל יש דימום מינימלי ושיפור מיידי בניידות הלשון.

פרנולופלסטיקה: במקרים של פרנולום עבה מאוד או כאשר יש צורך בתיקון נוסף, עשוי להתבצע הליך כירורגי מעורב יותר הנקרא פרנולופלסטיקה. הליך זה מצריך בדרך כלל הרדמה כללית וכולל שחרור כירורגי של הפרנול, ולאחריו סגירת פצע עם תפרים לריפוי אופטימלי ותוצאה תפקודית.

ריפוי בדיבור יכול להיות גם מרכיב מועיל בטיפול, במיוחד בילדים גדולים יותר ומבוגרים, כדי לעזור לשפר את בהירות הדיבור ולפצות על כל מגבלה שנותרה בתנועת הלשון.

ציפיות ותוצאות לאחר הטיפול

עם טיפול מהיר, הפרוגנוזה עבור אנשים עם לשון קשורה חיובית מאוד. תינוקות העוברים פרנוטומיה מראים לרוב שיפור מיידי ביעילות ההנקה. בינתיים, ילדים ומבוגרים המקבלים פרנולופלסטיקה וריפוי דיבור קשור רואים שיפורים בולטים בדיבור לאורך זמן.

למרות השפעתה הפוטנציאלית על האכלה ודיבור, חיוני לזכור שניתן לנהל ולטפל ב-לשון קשורה ביעילות. אבחון והתערבות מוקדמים יכולים לשפר משמעותית את איכות החיים של אנשים החיים עם מצב זה, ולהבטיח שהשונות המולדת הזו לא תפריע ליכולתם לשגשג ולהביע את עצמם באופן מלא.

אלדד אטינגר

אלדד אטינגר

אלדר אטינגר - העורך הראשי של אתר אינטרנט לבריאות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן