• מאי 23, 2024 9:29 pm

בדיקת אלרגיה

אלדד אטינגר

נכתב על ידי אלדד אטינגר

יונ 7, 2023

בדיקת אלרגיה עם מומחי אימונולוגיה ואלרגיה

למה בדיקת אלרגיה היא בדיקה חיונית? אלרגיות הן תופעה שכיחה אך מורכבת להפליא. המשפיעות על עד 30% מהמבוגרים ו-40% מהילדים בארה"ב, אלרגיות יכולות לגרום למגוון רחב של תסמינים, החל מנזלת או פריחה בעור ועד לבעיות נשימה חמורות. בסיוע מומחה אימונולוגיה ואלרגיה, ניתן לזהות את שורשי התסמינים הללו ולקבוע תוכניות טיפול יעילות. מאמר זה נועד להסביר את היסודות של אלרגיות, מדוע וכיצד אנו בודקים אותן, ואת התפקיד החיוני שממלא מומחה אלרגיה בתהליך זה.

מהן אלרגיות?

אלרגיות הן תגובות של מערכת החיסון המתרחשות כאשר הגוף שלך מקיים אינטראקציה עם חומרים ספציפיים הנקראים אלרגנים. האלרגנים הללו, שבדרך כלל אינם מזיקים, יכולים להיות כל דבר, החל מאבקה, קרדית אבק וקשקשים של חיות מחמד, ועד למזונות מסוימים, תרופות או עקיצות חרקים. המערכת החיסונית מזהה בטעות את החומרים הללו כאיומים ומגיבה יתר על המידה, וגורמת לתסמינים שיכולים לנוע בין קלות לסכנת חיים. לתגובה רגישות יתר זו אנו מתייחסים כתגובה אלרגית.

הבסיס האימונולוגי של אלרגיות

המערכת החיסונית של הגוף נועדה להגן עלינו מפני פולשים מזיקים כמו חיידקים ווירוסים. עם זאת, במקרה של אלרגיות, מערכת זו טועה בכך שהיא מזהה חומרים בלתי מזיקים כפולשים מזיקים. טעות זו מעוררת תגובת שרשרת בתוך מערכת החיסון.

כאשר הגוף שלך נתקל באלרגן בפעם הראשונה, הוא מייצר נוגדנים ספציפיים הנקראים אימונוגלובולין E (IgE) .נוגדני IgE אלו נקשרים לתאים הנקראים תאי מאסט ובזופילים, הנמצאים ברקמות שונות ברחבי הגוף. בחשיפה לאחר מכן לאותו אלרגן, נוגדני הIgE מזהים אותו ומאותתים לתאי הפיטום והבזופילים לשחרר מגוון כימיקלים. אחד מהכימיקלים הללו הוא היסטמין, אשר גורם לתסמיני אלרגיה כגון התעטשות, גירוד ודלקת.

בדיקת אלרגיה – למה ואיך?

בהתחשב במגוון הרחב של אלרגנים פוטנציאליים והספקטרום הרחב של תסמיני אלרגיה, חיוני לזהות את הגורם המדויק לתגובה אלרגית. כאן נכנסות לתמונה בדיקות האלרגיה.

בדיקות אלרגיה יכולות לעזור לקבוע לאילו חומרים אדם אלרגי, אשר חיוני לניהול הסימפטומים ולמניעת תגובות קשות. זה יכול גם לעזור להבדיל בין אלרגיות למצבים אחרים עם תסמינים דומים, כגון הצטננות או אי סבילות למזון.

בדיקת אלרגיה מתבצעת בדרך כלל באחת משתי דרכים: בדיקות עור או בדיקות דם.

בדיקות עור: אלו הן הצורה הנפוצה ביותר של בדיקות אלרגיה. במהלך בדיקת עור, מורחים אלרגן על העור באמצעות מחט זעירה שפשוט שוברת את פני השטח. אם אתה אלרגי לחומר, תפתח בליטה או תגובה מוגברת באתר הבדיקה תוך 15 עד 20 דקות.

בדיקות דם: אם בדיקות עור אינן אפשריות או מעשיות, ייתכן שתבוצע בדיקת דם. בדיקת הדם הנפוצה ביותר לאלרגיות היא בדיקת נוגדני IgE ספציפית בסרום, המודדת את כמות נוגדני IgE ספציפיים בדם. רמות גבוהות של IgE ספציפי יכולות להעיד על אלרגיה.

תפקיד של מומחה לאימונולוגיה ואלרגיה

מומחה לאימונולוגיה ואלרגיה, המכונה לעתים קרובות אלרגולוג או אלרגיסט, ממלא תפקיד מכריע באבחון וניהול אלרגיות. למומחים אלו הכשרה וניסיון רב בזיהוי וטיפול באלרגיות והפרעות אחרות במערכת החיסון.

כאשר אתה פונה לאלרגיה, הוא ייקח היסטוריה רפואית מפורטת, יבצע בדיקה גופנית ויבצע בדיקות אלרגיה מתאימות. הם מפרשים את תוצאות הבדיקות הללו בשילוב עם הסימפטומים וההיסטוריה הרפואית שלך כדי לספק אבחנה מדויקת.

לאחר אבחנה של אלרגיה, רופא האלרגיה יצור תוכנית ניהול מותאמת אישית. תוכנית זו עשויה לכלול אסטרטגיות להימנעות מאלרגנים, תרופות לבקרת סימפטומים, ובמקרים מסוימים, אימונותרפיה (הידועה גם בשם זריקות אלרגיה), שיכולה לעזור לבטל את הרגישות של המערכת החיסונית שלך לאלרגנים ספציפיים לאורך זמן.

לסיכום, אלרגיות הן תגובת יתר של מערכת החיסון שעלולה לגרום למגוון רחב של תסמינים. זיהוי הגורם לתסמינים אלו חיוני לניהול המצב ולשיפור איכות החיים. בעזרת מומחה אימונולוגיה ואלרגיה, בדיקות אלרגיה יכולות לסייע באיתור האלרגנים הגורמים לתגובות אלו, ולספק נתיב ברור לטיפול וניהול יעילים.

אלדד אטינגר

אלדד אטינגר

אלדר אטינגר - העורך הראשי של אתר אינטרנט לבריאות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן