• יוני 23, 2024 11:24 am

כריתת רחם

אלדד אטינגר

נכתב על ידי אלדד אטינגר

יונ 7, 2023

כריתת רחם – הליך, בטיחות, יעילות, סיבוכים והחלמה

כריתת רחם, הסרה כירורגית של הרחם, היא אחת ההליכים הגינקולוגיים הנפוצים ביותר בעולם. הבנת מדוע וכיצד הוא מבוצע, בטיחותו, יעילותו, סיבוכים פוטנציאליים וזמן ההחלמה חיוניים לנשים השוקלות את ההליך.

מדוע מבוצעת כריתת רחם?

כריתת רחם מבוצעת מסיבות שונות, בעיקר כרוכות במצבים שלא הגיבו לטיפולים אחרים או המשפיעים באופן משמעותי על איכות החיים של האישה. חלק מהתנאים הללו כוללים:

  1. שרירנים ברחם: אלו הם גידולים לא סרטניים ברחם, שעלולים לגרום לכאבים עזים או לדימום.
  2. אנדומטריוזיס: מצב שבו הרקמה שבדרך כלל מצפת את פנים הרחם גדלה מחוצה לו, וגורמת לכאבים קשים ולבעיות פוריות.
  3. צניחת רחם: זו מתרחשת כאשר שרירי רצפת האגן והרצועות נמתחים ונחלשים, מספקים תמיכה לא מספקת לרחם, מה שגורם לו לרדת אל הנרתיק.
  4. דימום חריג ברחם: זה יכול לנבוע מחוסר איזון הורמונלי, שרירנים, פוליפים או סרטן.
  5. סרטן או טרום סרטן: כולל סרטן רחם, צוואר הרחם או שחלות.

כיצד מתבצעת כריתת רחם?

ישנם מספר סוגים של כריתת רחם: טוטאלית (הסרת הרחם וצוואר הרחם), חלקית או תת-טואלית (הסרת החלק העליון של הרחם, השארת צוואר הרחם שלם), ורדיקלית (הסרת הרחם, צוואר הרחם, החלק העליון של הרחם). הנרתיק והרקמות שמסביב, מבוצעים בדרך כלל עבור סוגים מסוימים של סרטן). ההליך יכול להתבצע במספר דרכים:

  1. כריתת רחם בטן: מבצעים חתך בבטן התחתונה, דרכו מסירים את הרחם. שיטה זו משמשת לעתים קרובות כאשר הרחם מוגדל באופן משמעותי, או כאשר קיימים סיבוכים אחרים.
  2. כריתת רחם נרתיקית: הרחם מוסר דרך חתך שנעשה בתוך הנרתיק. לגישה זו זמן החלמה קצר יותר ופחות כאבים מאשר כריתת רחם בטן.
  3. כריתת רחם לפרוסקופית: מתבצעים חתכים קטנים בבטן, דרכם מוחדרים לפרוסקופ (צינור ארוך ודק עם מצלמה בעוצמה של אור ורזולוציה גבוהה בחזית) וכלים ניתוחיים להוצאת הרחם.

בטיחות ויעילות

כריתת רחם נחשבת בדרך כלל להליך בטוח, כאשר סיבוכים חמורים הם נדירים. עם זאת, כמו כל הניתוחים, ישנם סיכונים הכוללים דימום כבד, זיהום, נזק לאיברים מסביב, סיבוכי הרדמה וההשלכות ארוכות הטווח של הסרת איברי הרבייה.

יעילות ההליך גבוהה, ומספקת הקלה קבועה מהתנאים שבגינם הוא בוצע. עם זאת, זה נחשב לעתים קרובות למוצא אחרון בשל אופיו הבלתי הפיך והפוטנציאל להשפעות פיזיות ורגשיות משמעותיות, כולל התחלה מוקדמת של גיל המעבר אם השחלות יוסרו גם כן.

סיבוכים פוטנציאליים

כמה סיבוכים פוטנציאליים של כריתת רחם יכולים לכלול:

  1. גיל המעבר מוקדם: אם יוסרו השחלות, האישה תיכנס מיד לגיל המעבר, ללא קשר לגילה.
  2. שינויים ברמות ההורמונים: אלה יכולים להשפיע על הבריאות והרווחה הכללית.
  3. כאבים בזמן קיום יחסי מין: חלק מהנשים מדווחות על ירידה בחשק המיני או שינויים בחוויית המין שלהן לאחר כריתת רחם.
  4. השפעות רגשיות ופסיכולוגיות: אלו יכולות להיות משמעותיות, במיוחד עבור נשים שקיוו ללדת ילדים בעתיד.
  5. סיכונים בריאותיים ארוכי טווח: אלה עשויים לכלול סיכון מוגבר למחלות לב וכלי דם ולמצבים מטבוליים מסוימים.

זמן החלמה

זמן ההחלמה משתנה בהתאם לסוג כריתת הרחם ולבריאותה הכללית של האישה. בדרך כלל, האשפוז יכול לנוע בין יום לשבוע. החלמה מלאה אורכת בדרך כלל 6-8 שבועות לכריתת רחם בטן, ובערך 3-4 שבועות לכריתת רחם נרתיקית או לפרוסקופית.

במהלך תקופת ההחלמה, מומלץ לנשים להימנע מהרמת חפצים כבדים, מפעילות גופנית מאומצת ומיחסי מין. תסמינים כמו דימום והפרשות נרתיקי קלות, כאבים ושינויים רגשיים שכיחים בתקופה זו.

לסיכום, כריתת רחם היא הליך משמעותי עם יתרונות וסיכונים כאחד. זה חיוני לקיים דיון מעמיק עם ספק שירותי הבריאות שלך על מדוע זה הכרחי, מה ההליך כרוך, וכיצד תיראה ההחלמה. מידע זה יכול להעצים אותך לקבל החלטה מושכלת לגבי שירותי הבריאות שלך.

אלדד אטינגר

אלדד אטינגר

אלדר אטינגר - העורך הראשי של אתר אינטרנט לבריאות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן